منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کار CNC کیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

کار CNC کیست و دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

در دنیای پیشرفته صنعتی امروز، تولید قطعات و محصولات با دقت بالا و کیفیت برتر بسیار حائز اهمیت است. استفاده از ماشین های CNC (کنترل عددی کامپیوتری) به عنوان یک فناوری پیشرفته به سازندگان اجازه می دهد تا قطعات پیچیده را با دقت بالا و به صورت خودکار تولید کنند. اما این امکانات و قابلیت های ذکر شده بدون بکارگیری کارگران ماهر و حرفه ای CNC اثر و ارزش لازم را نخواهد داشت.

در این مقاله به بررسی و توضیح نقش و اهمیت شغل اپراتور CNC در صنعت تولید می پردازیم. همچنین در این مقاله به توضیح مفهوم و تعریف اپراتور CNC و شرح وظایف و مسئولیت های او می پردازیم. در مرحله بعد، به مهارت ها و صلاحیت های ضروری برای یک کار CNC خواهیم پرداخت.

ارائه کار یک اپراتور CNC

دستگاه های CNC در فرآیند تولید محصولات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. از مزایای استفاده از دستگاه CNC می توان به تولید جزئیات با دقت بالا، کیفیت برتر و بهره وری بیشتر اشاره کرد. اپراتور CNC به عنوان مهمترین نیروی کار در عملیات ماشینکاری با استفاده از ماشین های CNC نقش مهمی در تولید قطعات پیچیده ایفا می کند.

شغل cnc به شخصی اطلاق می شود که مسئولیت برنامه نویسی، راه اندازی و راه اندازی دستگاه های CNC را بر عهده دارد. کلمه CNC مخفف Computer Numerical Control است و به سیستم هایی اطلاق می شود که از رایانه و نرم افزارهای ویژه برای کنترل ماشین ابزار CNC یا تراش CNC بر روی سطح قطعه کار استفاده می کنند.

شرکت های مختلف کارگران CNC را برای راه اندازی و عیب یابی دستگاه CNC، اجرای برنامه های کار با ماشین، برنامه ریزی و راه اندازی ابزار، آماده سازی و تنظیم دستگاه های اندازه گیری و نظارت بر فرآیند تولید با استفاده از دستگاه CNC استخدام می کنند.

دانش فناوری CNC و دستگاه‌های ماشین‌کاری، مهارت‌های برنامه‌نویسی، توانایی راه‌اندازی و عیب‌یابی دستگاه، توانایی خواندن نقشه‌های فنی و مهارت‌های ابزارسازی از جمله مهارت‌هایی هستند که معمولاً در آگهی‌های استخدامی CNC مورد توجه قرار می‌گیرند.

مهارت اپراتور ماشین CNC مورد نیاز است

یک اپراتور ماشین تراش CNC باید با نحوه کار با دستگاه و نحوه کار ماشین آلات و دستگاه های مرتبط آشنا باشد. به گونه ای که برای ماشینکاری CNC، اپراتور ماشین باید کاملاً با تکنولوژی CNC آشنا باشد و درک دقیقی از اصول کار ماشین آلات CNC و قطعات ماشینکاری داشته باشد.

این عناصر شامل اطلاعات و دانش کافی در مورد نحوه کنترل حرکت ابزار، تنظیمات سرعت دستگاه، فرآیند CNC در عملیات حفاری و برش و نحوه استفاده از نرم افزار مربوطه می باشد. در واقع، یک اپراتور CNC باید ترکیبی از مهارت‌های فنی، فناوری، مهارت‌های ماشین CNC، مهارت‌های ارتباطی و مدیریتی را داشته باشد.

این مهارت ها به او اجازه می دهد تا برنامه های کاری را به صورت حرفه ای و دقیق اجرا کند و بر عملکرد دستگاه نظارت داشته باشد. در زیر به چند مهارت مهم برای استخدام کارگران CNC اشاره می کنیم.

مهارت های برنامه نویسی و برنامه نویسی

یک اپراتور آسیاب CNC باید بتواند برنامه های کاری برای ماشین های مختلف ایجاد کند و تنظیمات مناسب را انجام دهد. اینها شامل توانایی خواندن و ترجمه نقشه های فنی، نوشتن کدهای برنامه مناسب و تنظیم پارامترهای کنترلی است.

استخدام کار راه اندازی تراش CNC

اپراتور CNC باید توانایی راه اندازی و آماده سازی دستگاه برای اجرای برنامه های کاری را داشته باشد. اینها شامل راه اندازی ابزار، تعیین موقعیت اولیه قطعه کار، کنترل سرعت، عیب یابی و عیب یابی تراش CNC می باشد.

دقت بالا

در کار CNC، فرآیندها با دقت بالایی انجام می شود. در نتیجه دقت و جزئیات در عملیات ماشینکاری با استفاده از ماشین های CNC بسیار مهم است. اپراتور CNC باید توانایی اجرای دقیق برنامه های کاری، بررسی ابعاد و مشخصات قطعات تولیدی و کنترل کیفیت قطعات پیچیده تولیدی را داشته باشد.

نقشه خوانی

توانایی خواندن نقشه های فنی و ابزار اندازه گیری یکی از مهم ترین مهارت هایی است که در آگهی های استخدامی CNC در نظر گرفته می شود. در نتیجه اپراتور CNC باید توانایی خواندن نقشه های فنی و دستورالعمل های مربوطه را داشته باشد.

مدیریت زمان

یک تراشکار CNC باید توانایی مدیریت زمان را داشته باشد. اپراتور دستگاه فرز CNC باید بتواند برنامه های کاری ماشین را به طور موثر و بهینه اجرا کند و توانایی برنامه ریزی و تنظیم الگوهای تولید را داشته باشد.

مهارت های ارتباطی

تعامل و برقراری ارتباط موثر با تیم تولید یکی از مهارت هایی است که یک اپراتور ماشین CNC باید داشته باشد. او باید بتواند اطلاعات و نیازهای مربوط به تولید را به صورت دقیق و قابل درک به سایر اعضای تیم ارائه کند و در صورت بروز مشکل موارد مربوطه را به درستی گزارش دهد.

قابلیت عیب یابی

در صورت بروز خطا و مشکل در تراشکاری CNC یا برنامه های کاری، اپراتور آسیاب CNC باید توانایی تشخیص و رفع این مشکلات را داشته باشد. اینها شامل تشخیص خطاهای مربوط به ماشین، انجام تنظیمات برش و اجرای برنامه های شغلی است.

آشنایی با اصول ایمنی

اپراتور دستگاه فرز CNC باید با اصول بهداشت و ایمنی شرایط کار در محیط کار آشنا باشد. او باید با استفاده صحیح از ابزار ایمنی و تجهیزات حفاظتی آشنا باشد و در رعایت اصول ایمنی برای حفظ جان خود و سایر اعضای تیم کوشا باشد.

شرح شغل در آگهی استخدام CNC

برنامه نویسی و نوشتن برنامه های کاری که عملیات ماشینکاری را تعریف می کند یکی از مسئولیت های یک اپراتور تراش CNC است. انجام اقداماتی مانند تعیین نحوه حرکت ابزار، سرعت کاتر و نحوه برش معمولاً بخشی از وظایف روزانه یک اپراتور CNC است. در زیر به برخی دیگر از وظایف کارگر CNC اشاره خواهیم کرد.

راه اندازی دستگاه های CNC

آماده سازی کارخانه CNC برای اجرای برنامه های کاری مسئولیت دیگری است که در آگهی های شغلی CNC به آن پرداخته می شود. این ابزارها شامل ابزارهایی برای راه اندازی، کالیبراسیون انواع ماشین های CNC، تنظیمات سرعت و انجام تنظیمات تست و کنترل است.

راه اندازی تراش CNC

ایجاد، پیکربندی و اجرای برنامه های کاری بر روی دستگاه CNC از دیگر مسئولیت های این حوزه کاری می باشد. اینها شامل کنترل شروع عملیات، کنترل حرکت ابزار، تغییر ابزار، کنترل کیفیت و نظارت بر فرآیند تولید است.

تشخیص

در صورت بروز مشکل در چرخ دنده یا سایر اجزای دستگاه، اپراتور باید دستگاه فرز cnc را عیب یابی و عیب یابی کند. باید بتواند خطاهای احتمالی را شناسایی و تصحیح کند.

برنامه ریزی و راه اندازی دستگاه

اپراتور CNC اجرای برنامه های کاری دستگاه CNC را بررسی و کنترل می کند. اپراتور CNC باید بتواند برنامه های کاری ایجاد شده توسط مهندس CNC یا برنامه نویس ماشین را اجرا کند. باید دستگاه را برای اجرای برنامه آماده کرده و اقداماتی مانند راه اندازی و کنترل ابزارها، نصب قطعات و تعیین موقعیت اولیه دستگاه را انجام دهد.

کنترل کیفیت

اپراتور CNC باید نحوه ساخت قطعات را بررسی کند. در واقع بررسی قطعات تولیدی برای اطمینان از کیفیت کار نهایی بسیار ضروری است. او باید مواد را اندازه گیری کند و از صحت ابعاد و مشخصات قطعات اطمینان حاصل کند. در صورت وجود ایراد یا نقص در قطعات یا سطح قطعه کار، تراشکار CNC باید به سرپرست یا مدیر خود اطلاع دهد.

تنظیمات و تغییرات

اپراتور CNC باید تنظیمات لازم را برای هر کار تولیدی انجام دهد. اینها شامل تنظیم سرعت، تغییر ابزار و تعریف پارامترهای ماشینکاری است. اپراتور باید مهارت کار با کنترل پنل دستگاه را داشته باشد و بتواند تغییرات لازم را در برنامه ها اعمال کند.

نظافت و نگهداری دستگاه

اپراتور CNC باید دستگاه را تمیز نگه دارد و مرتباً از آن نگهداری کند. این موارد شامل تمیز کردن سطوح، تعویض و تنظیم ابزار، روغن کاری قطعات مکانیکی و رفع عیوب ساده است.

ثبت نام و گزارش

اپراتور CNC باید اطلاعات مربوط به تولید را ثبت و گزارش کند. گزارش در مورد مسائلی مانند تعداد و کیفیت قطعات تولید شده، زمان تولید، هزینه ها و سایر اطلاعات مربوط به کار با دستگاه CNC از دیگر وظایف مهم در آگهی های استخدامی CNC می باشد. این اطلاعات می تواند کمک بزرگی در برنامه ریزی تولید و بهبود عملکرد باشد.

رعایت نکات ایمنی

این حرفه نیز مانند هر شغل دیگری دارای مزایا و معایبی است. وجود خطرات هنگام کار با دستگاه یکی از معایب کار با CNC است. به همین دلیل، اپراتور CNC باید همیشه از رعایت اصول ایمنی محل کار اطمینان حاصل کند.

او باید از استفاده صحیح از ابزار ایمنی، استفاده از تجهیزات حفاظتی مانند کلاه ایمنی، کمربند ایمنی و قفل های مربوطه اطمینان حاصل کند. همچنین در صورت بروز حادثه یا مشکل، اپراتور دستگاه فرز CNC باید اقدامات ایمنی مناسب را انجام داده و گزارش مربوطه را به مدیران خود ارائه دهد.

همکاری با تیم

اپراتور دستگاه فرز CNC باید با سایر اعضای تیم کاری از جمله مهندسان و سایر کارکنان کارخانه همکاری کند. برقراری ارتباط سازنده و هماهنگی موثر با تیم تولید و مدیریت می تواند به بهبود عملکرد تیم کمک کند.

نتیجه

ترکیبی از تجربه، آموزش و مهارت های فردی برای یک حرفه موفق به عنوان اپراتور کارخانه CNC ضروری است. علاوه بر این، اپراتور دستگاه CNC باید مهارت های مدیریتی خوب و روحیه تیمی داشته باشد. در این مقاله پس از فهرست کردن مهارت‌های مربوطه برای استخدام کارگران CNC، به وظایف و مسئولیت‌های شغلی در این حرفه پرداختیم.