منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • کجا و چرا باید از نرم افزار متلب استفاده کنیم یا نه؟

کجا و چرا باید از نرم افزار متلب استفاده کنیم یا نه؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کجا و چرا باید از نرم افزار متلب استفاده کنیم یا نه؟

Matlab یک محیط عملیاتی ماتریسی، یک محیط برنامه نویسی کامل با زبان برنامه نویسی خاص خود، IDE (محیط توسعه یکپارچه)، کتابخانه ها، جعبه ابزار و موارد دیگر است.

باکشیش IDE: محیط توسعه یکپارچه جایی است که کد برنامه را وارد می کنید. مزیت استفاده از IDE نسبت به ویرایشگر متن ساده مانند Notepad این است که ویژگی هایی مانند بررسی خطا، تکمیل جمله دستوری و پیشنهادات تکمیل جمله برنامه را ارائه می دهد.

خواندن را فراموش نکنید: دانلود 13 فیلم رایگان آموزش شبکه عصبی در متلب + pdf

MATLAB یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است، به این معنی که شما نیازی به نگرانی در مورد مسائل سطح پایین مانند مدیریت حافظه ندارید (اگرچه کاربران پیشرفته تر می توانند با آن کار کنند). به طور مشابه، Matlab یک زبان کم ورودی است. در حالی که در برخی از زبان ها مانند C همیشه باید نوع متغیر را تعریف کنید، این نرم افزار به صورت پیش فرض این کار را برای شما انجام می دهد. برای مثال برای تنظیم متغیر myVar روی 2.38 به دو زبان زیر عمل کنید.

درجه سانتیگراد:

double myVar = 2.38;

متلب

myVar = 2.38;

Matlab کارها را آسان تر می کند. همانطور که از نام آن پیداست، Matlab با دستکاری ماتریس ها و جبر خطی کار می کند. بخشی از این یک عملیات آزمایشی قدرتمند است که به نرم افزار اجازه می دهد تا سریع و کارآمد باشد.

Matlab برای چه چیزی خوب است؟

Matlab در انجام عملیات ماتریس بسیار خوب است و بنابراین برای عملیاتی مانند عملیات ویدئویی و تجزیه و تحلیل سیستم های کنترل مفید است.

توسعه کد متلب بسیار سریع است. بسیاری از کتابخانه ها و ابزارهای رابط کاربری گرافیکی می توانند بخشی از سیستم Matlab باشند. این به شما امکان می دهد کتابخانه های جدید را برای انجام هر کاری که می خواهید انجام دهید. توسعه دهندگان می توانند به سرعت ایده ای را پیدا کرده و کد را با استفاده از بسیاری از ویژگی های Matlab آزمایش کنند.

حتما بخوانید: 7 درس کاربردی آموزش برنامه نویسی در متلب (فیلم + فارسی)

سرعت Matlab به دلیل قابلیت رمزگذاری سریع است. اغلب گفته می شود که 10-20 خط کد C را می توان در 1-2 خط کد متلب نوشت. در برنامه های کاربردی بزرگ، کد فشرده یک مزیت واقعی است. این باعث می شود که درک گردش کار آسان تر شود. معمولاً در متلب شخص به سرعت متوجه می شود که برنامه چه کاری انجام می دهد.

بخشی از قدرت Matlab از پایگاه Mathwork می آید. در واقع، بسیاری از نیازهایی که ممکن است با آنها روبرو شوید قبلاً توسط افرادی که قبلاً آن را ایجاد کرده اند در Mathwork File Exchange آپلود شده اند. علاوه بر این، Mathworks اسناد گسترده ای برای هر کار و نمونه دارد. کامل وجود دارد.

یکی دیگر از مواردی که Matlab را عالی می کند ویژگی های طراحی است. این نرم افزار روش های مختلفی را برای نمایش داده های بصری ارائه می دهد. علاوه بر این، استفاده از توابع ترسیم بسیار آسان و بسیار آسان است.

Matlab برای چه چیزی خوب نیست؟

یکی از بزرگترین معایب متلب قیمت آن است. بسته نرم افزاری Matlab که می تواند برای مقاصد تجاری استفاده شود بسیار گران است. دستور پخت های خانگی یا دانشگاهی و آموزشی ارزان تر است. با این حال، برای بسیاری از دانشجویان و محققان، هزینه این برنامه ممکن است بخشی از آموزش آنها باشد. بسته به شرایط شما، قیمت ممکن است Matlab را برای شما غیر قابل استفاده کند.

Matlab یک زبان رایج و جهانی نیست. محاسبات علمی را به خوبی انجام می دهد، اما بسیاری از زبان های دیگر می توانند ویژگی های مختلفی از جمله توسعه وب و یک رابط کاربری گرافیکی قدرتمند داشته باشند.

خواندن را فراموش نکنید: نکات کلیدی و مهم آموزش سیمولینک در نرم افزار متلب (فیلم)

Matlab یک زبان نیمه تفسیری در مقایسه با زبان های کامپایل شده مانند C / C ++ است. زبان تفسیری مستقیماً از کد برنامه کار می کند و باید در هر یک از خطوط برنامه آن به کد ماشین تبدیل شود. در حالی که زبان های کامپایلر ابتدا در کد ماشین کامپایل می شوند و سپس اجرا می شوند، معمولا سریعتر از زبان های تفسیری اجرا می شوند.

Matlab از RAM بیشتری نسبت به یک برنامه کامپایل شده استفاده می کند. برای اکثر برنامه ها، یک کامپیوتر معمولی خوب است. با این حال، پردازش تصاویر، فیلم ها یا مجموعه داده های بزرگ ممکن است حافظه بیشتری مصرف کند.

کدام شرکت ها از Matlab استفاده می کنند؟

همانطور که به زودی متوجه خواهید شد، Matlab دارای مجموعه ای از ویژگی ها و ابزارها است. به همین دلیل در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از نمونه ها شامل شرکت های بزرگ هوافضا و دفاعی است. این شرکت ها از Matlab و Simulink برای نمونه برداری، آزمایش و تکرار سیستم های کنترلی استفاده می کنند. بسیاری از خودروسازان بزرگ نیز از Matlab برای توسعه سیستم های کنترل مصرف سوخت استفاده می کنند.

هر شرکت کامپیوتری احتمالاً از Matlab برای تولید الگوریتم‌های جدید استفاده می‌کند. صنعت دیگری که از Matlab استفاده زیادی می کند، رباتیک است. با افزایش قابلیت ها و پشتیبانی سخت افزاری Mathworks، ساخت ربات های پیشرفته با کمک MATLAB آسان تر شده است.

علاوه بر این، برخی از شرکت های مالی از Matlab برای ایجاد کاهش ریسک یا بهینه سازی ریسک سرمایه گذاری استفاده می کنند. حتی متلب نیز ابزارهای مالی برای کمک به این نوع تحلیل را دارد. به عنوان مثال، اپل اغلب در اطلاعیه های استخدام خود از Matlab نام می برد.

چرا Matlab یک مهارت خوب است؟

همانطور که می بینید، Matlab در بسیاری از صنایع استفاده می شود و تقریباً در هر شغلی که مهارت های تجزیه و تحلیل داده ها مورد نیاز است، می توان از آن استفاده کرد. دنیای داده ها هر روز بزرگتر می شود و از نظر آماری بسیاری از شرکت ها مجبور به تجزیه و تحلیل این داده ها هستند. اگر قصد انجام تحقیقات یا تجزیه و تحلیل داده ها را در حرفه خود دارید، یادگیری Matlab برای شما ارزشمند خواهد بود. شما می توانید به سرعت و به راحتی ایده های جدید را امتحان کنید.

حتما بخوانید: آشنایی مقدماتی با نرم افزار متلب برای مهندسین + دانلود بروشور لویولا

اگر شما یک مهندس نرم افزار هستید، Matlab ممکن است بهترین ابزار برای شما نباشد. از آنجایی که واقعاً بیشتر در مورد محاسبات علمی است، اگر بخواهید برنامه های کاربردی موبایل یا وب را توسعه دهید، ممکن است چندان مفید نباشد.