منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • گره شبکه چیست؟ انواع این نمونه ها و نحوه نگاشت شبکه

گره شبکه چیست؟ انواع این نمونه ها و نحوه نگاشت شبکه

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
گره شبکه چیست؟ انواع این نمونه ها و نحوه نگاشت شبکه

گره های شبکه، نقاط پایانی، نقاط ارتباطی یا نقاط توزیع مجدد در یک شبکه هستند که می توانند داده ها را از طریق مسیرهای توزیع شده دریافت، ایجاد، ذخیره و ارسال کنند.

یک گره شبکه را تعریف کنید

گره شبکه را می توان به عنوان نقطه اتصال بین دستگاه های شبکه مانند روترها، چاپگرها یا سوئیچ ها تعریف کرد که می تواند داده ها را از یک نقطه پایانی به نقطه دیگر ارسال و دریافت کند.

انواع گره های شبکه

ارتباط بین دستگاه های ارتباطی مختلف از طریق پیوندهای ارتباطی مختلف را می توان به عنوان یک شبکه تعریف کرد. این شبکه برای تبادل، ذخیره، ارسال و بازیابی داده ها بین دستگاه های شبکه موسوم به گره های شبکه استفاده می شود. هر گره شبکه به عنوان یک نقطه اتصال برای انتقال داده، شناسایی فرآیند، سوئیچینگ بسته و توزیع شبکه عمل می کند. به طور کلی، گره ها برای شناسایی، پردازش و انتقال داده ها از یک گره به گره دیگر برنامه ریزی شده اند. آنها می توانند بر اساس برنامه و شبکه چند کار را انجام دهند.

گره شبکه چیست؟ انواع این نمونه ها و نحوه نگاشت شبکه

چندین گره در یک شبکه استفاده می شود. یک گره می تواند یک کامپیوتر، یک چاپگر، یک سوئیچ یا حتی یک روتر باشد. گره ها برای ایجاد یک اتصال شبکه به شدت به شبکه و لایه پروتکل مشخص شده وابسته هستند. همچنین هر گره در شبکه یک آدرس IP منحصر به فرد دارد.

دانلود: آموزش رایگان شبکه های کامپیوتری با 14 درس

دو نوع گره در محیط رشته وجود دارد:

روترها: وظیفه گره روتر انتقال بسته ها از دستگاه های شبکه است. این گره به حفظ اتصالات آسان و سریع بین دستگاه هایی که در اتصال به شبکه مشکل دارند کمک می کند و خدمات راه اندازی ایمن را ارائه می دهد.

دستگاه هدف: نقش دستگاه هدف اتصال و تعامل با یک روتر است.

در زیر انواع مختلفی از گره های شبکه بر اساس کاربرد و عملکرد آنها در یک شبکه توزیع شده آورده شده است.

گره های شبکه اینترنت: کامپیوترهای میزبان به عنوان گره های شبکه فیزیکی در شبکه های اینترنتی شناخته می شوند. این گره ها را می توان با استفاده از آدرس های IP منحصر به فرد آنها شناسایی کرد. با این حال، برخی از نقاط دسترسی WLAN در تجهیزات پیوند داده، آدرس IP ندارند.

 • گره های انتقال داده: دستگاه های انتقال داده؛ گره های فیزیکی یا وسایل ارتباطی سوئیچ ها، مودم ها، هاب ها، پل ها، روترها و غیره هستند. این گره ها بین مدارهای انتقال داده و گره های پایانه داده (DTE) قرار دارند و نقش اصلی این دستگاه ها ایجاد شرایط برای تبدیل سیگنال، کدگذاری و کلاکینگ است. دستگاه هایی مانند رایانه های میزبان، تلفن های دیجیتال، چاپگرها و سرورها به عنوان DTE عمل می کنند.
 • مخابرات: گره های تلفن را می توان به رایانه ای متصل کرد که خدمات شبکه هوشمند یا تلفن های خصوصی یا عمومی با قابلیت تبادل داده را ارائه می دهد. گره ها در شبکه های سلولی دارای کنترل کننده های ایستگاه پایه هستند. وظیفه اصلی این کنترلرها مدیریت چندین ایستگاه پایه است.
 • شبکه های LAN و WAN: شبکه های LAN و WAN از گره ها یا دستگاه های فیزیکی تشکیل شده اند و یک آدرس MAC منحصر به فرد برای کارت رابط شبکه (NIC) دارند. چنین دستگاه های شبکه شامل رایانه ها، نقاط دسترسی LAN بی سیم، روترها و غیره است.
 • گره های توزیع شده: گره های توزیع شده گره هایی هستند که در یک محیط شبکه توزیع شده دخیل هستند. آنها می توانند گره های فیزیکی یا مجازی باشند و برای حفظ شفافیت در شبکه استفاده می شوند.

نمونه هایی از گره های شبکه

سوئیچ ها: دستگاه های شبکه ای که از مدل OSI برای ارسال و دریافت بسته های داده از طریق شبکه پیروی می کنند. اینها به عنوان کلید شناخته می شوند. چندین دستگاه مانند رایانه، چاپگر و روتر را می توان به یک سوئیچ که دارای چندین پورت است متصل کرد. سوئیچ ها می توانند آدرس های مقصد را تأیید کنند و خطاها را در حین انتقال داده بررسی کنند. آنها از تمام حالت های ارتباطی از جمله unicast، multicast و multicast پشتیبانی می کنند و از فناوری سوئیچینگ بسته برای ارسال و دریافت داده ها از مبدا به مقصد استفاده می کنند. علاوه بر این، سوئیچ ها می توانند شبکه ها را مدیریت کنند و چهار نوع وجود دارد:

 • سوئیچ های کنترل شده
 • سوئیچ های مدیریت نشده
 • سوئیچ های PoE
 • سوئیچ های LAN

پل ها: دستگاه‌های شبکه‌ای که می‌توانند بیش از دو شبکه محلی را برای تشکیل یک شبکه گسترده‌تر به هم متصل کنند، به عنوان پل شناخته می‌شوند. فرآیند مونتاژ شبکه های محلی با استفاده از چندین مؤلفه به عنوان شبکه شناخته می شود.

پل ها می توانند دو نوع باشند:

 • پل شفاف
 • پل روتر خروجی

نمونه های دیگر از گره های شبکه؛ کامپیوتر، چاپگر یا روتر.

همراه با این مقاله: آموزش تحلیل شبکه با نرم افزار Wireshark

تقسیم بندی شبکه چیست؟

تقسیم بندی شبکه به تقسیم یک شبکه کامپیوتری به بخش های کوچکتر برای بهبود عملکرد و امنیت شبکه اشاره دارد. بخش بندی گره های شبکه کارآمدترین تکنیک برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون پهنای باند است. اگرچه زیرساخت کابلی با کاهش اندازه منطقه، پهنای باند سرویس را افزایش می دهد، بخش بندی گره با تقسیم یا اضافه کردن، دسترسی به بخش بزرگتری از شبکه را فراهم می کند. توالی های متعدد از گره ها می توانند سایر نواحی شبکه را تحت تأثیر قرار دهند. داشتن یک استراتژی تقسیم بندی گره موثر به شما این امکان را می دهد که از پهنای باند بالا استفاده کنید، بدون اینکه بر سایر مناطق حیاتی شبکه تأثیر بگذارد.

نحوه کشف گره های شبکه

گره‌های شبکه را می‌توان با ابزارهای خودکاری که قادر به اسکن دستگاه‌های شبکه، پر کردن خودکار نقشه‌ها برای شفاف‌سازی توپولوژی شبکه، و ایجاد نمایشگرهای بصری برای نشان دادن اتصالات بین گره‌ها هستند، کشف کرد.

نحوه نگاشت گره های شبکه

نقشه برداری شبکه برای تعیین عملکرد شبکه شما حیاتی است. این نقشه به شناسایی تنگناها و مشکلات شبکه کمک می کند. با استفاده از ابزارهای نظارت بر عملکرد شبکه، می توانید به راحتی عملکرد شبکه را ردیابی کنید، گره ها را اسکن کنید و نقشه های شبکه را ایجاد کنید. روش دیگر نقشه برداری شبکه است که به شما امکان می دهد تمام دستگاه ها یا گره های متصل به شبکه خود را تجسم کنید. این اطلاعاتی را که برای ردیابی عملکرد کلی شبکه نیاز دارید به شما می دهد. نگاشت شبکه یکی از موثرترین راه ها برای ردیابی شبکه شماست. به طور کلی، ابزارهای نقشه برداری شبکه سه نوع نقشه ایجاد می کنند:

 • نقشه فیزیکی: نموداری از تمام عناصر شبکه، از جمله سوکت ها، پورت ها، گره ها و غیره.
 • نقشه منطقی: یک نقشه منطقی توپولوژی شبکه و نحوه جریان داده ها بین گره ها را نشان می دهد.
 • کارت عملکرد: به جریان ترافیک برنامه در شبکه می پردازد.

دانلود: صفر تا صد آموزش امنیت شبکه (همراه با بروشور PDF)

مزایای استفاده از ابزارهای نقشه برداری شبکه

 • ابزارهای نقشه برداری شبکه می توانند به طور خودکار توپولوژی یا دستگاه های شبکه را با استفاده از پروتکل هایی مانند ICMP، SNMP، CDP و غیره شناسایی کنند.
 • آنها می توانند چندین نقشه برای صرفه جویی در پهنای باند، منابع و زمان ایجاد کنند.
 • آنها می توانند به طور خودکار دستگاه های جدید و سیستم های ناشناخته را شناسایی و نظارت کنند تا سوابق را به روز و دقیق نگه دارند.
 • آنها همچنین می توانند از چندین کارت شبکه پشتیبانی کنند تا به شما کمک کنند تا مطابقت با الزامات قانونی مانند PCI، HIPAA، SOX و موارد دیگر را نشان دهید.