منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • 10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

با نزدیک شدن به پایان سال 2022 و معرفی سریع زبان های برنامه نویسی جدید، تصمیم گیری برای یادگیری کدام زبان جدید می تواند دشوار باشد. در مقاله امروز به 10 زبان برنامه نویسی جدید می پردازیم که می توانید بر اساس محبوبیت و تقاضای آنها شروع به یادگیری کنید. این راهنما با استناد به سه منبع کاملاً معتبر نوشته شده است. (منبع 1 منبع 2 منبع 3)

معرفی

با بیش از 300 زبان برنامه نویسی مختلف، انتخاب یکی می تواند واقعا دشوار باشد. با توجه به چشم انداز فناوری همیشه در حال تحول، زبان های برنامه نویسی که مورد تقاضا هستند نیز در حال تغییر هستند. انواع زبان های برنامه نویسی جدید وجود دارد که می توان آنها را برای تسلط بر دنیای توسعه نرم افزار یاد گرفت. در این مقاله به معرفی زبان های برنامه نویسی جدید می پردازیم. با ما بمان.

10 زبان برنامه نویسی جدید و امیدوارکننده

1- راست زنگ

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

Rust یک زبان و سیستم برنامه نویسی مدرن است که بر سرعت، حافظه و ایمنی تمرکز دارد. این زبان برای کمک به توسعه دهندگان برای ساختن نرم افزاری سریع و قابل اعتماد طراحی شده است که عاری از خطاهای حافظه است و یک انتخاب عالی برای ایجاد برنامه های کاربردی کارآمد و حرفه ای است.

این زبان منبع باز است و به طور فعال توسط جامعه بزرگی از داوطلبان نگهداری می شود. Rast به دلیل توانایی آن در نوشتن کدهایی که هم کارآمد و هم از نظر حافظه ایمن هستند، محبوب است. همچنین دارای سیستم تایپ قدرتمند، ایمنی حافظه و تعمیم سربار صفر است که نوشتن کد عملکردی را آسان می کند.

علاوه بر این، دارای ابزارهای عالی برای اشکال زدایی و پروفایل است که شناسایی و رفع ضعف های عملکرد را آسان می کند. در نهایت، تعداد زیادی کتابخانه و ابزار دارد و پشتیبانی عالی از جوامع منبع باز دارد.

به طور کلی، این زبان یک انتخاب عالی برای توسعه دهندگانی است که می خواهند نرم افزار قابل اعتماد و کارآمد ایجاد کنند. همچنین دارای ویژگی های عالی است که به شما کمک می کند از آن به طرق مختلف استفاده کنید و در عین حال عملکرد مورد نیاز برای ایجاد برنامه های کاربردی با کارایی بالا را ارائه می دهد.

برنامه نویسی چیست؟ انواع و نکات کاربردی آن

2- کاتلین

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

Kotlin یک زبان برنامه نویسی استاتیک قدرتمند است که برای توسعه برنامه های اندروید و iOS استفاده می شود. این یک زبان برنامه نویسی مدرن با تایپ استاتیک است که برای تعامل با جاوا و جاوا اسکریپت طراحی شده و توسط JetBrains در سال 2011 توسعه یافته است.

این یک زبان شی گرا بر اساس ماشین مجازی جاوا (JVM) است. برای یادگیری عالی است زیرا می توان از آن برای اهداف مختلف استفاده کرد و یادگیری آن آسان است. این سینتکس ساده ای دارد که به توسعه دهندگان اجازه می دهد در مقایسه با جاوا کد کمتری بنویسند و از پارادایم ها و چارچوب های برنامه نویسی شی گرا و کاربردی پشتیبانی می کند.

علاوه بر این، با اندروید استودیو کاملا سازگار است و کامپایلر آن به برنامه های نوشته شده در آن اجازه می دهد تا روی JVM اجرا شوند. این زبان در بین توسعه دهندگان اندروید محبوبیت زیادی پیدا کرده است و در دنیای توسعه موبایل مورد توجه قرار گرفته است زیرا با اندروید و iOS سازگار است و امکان توسعه بر روی سیستم عامل های مختلف را فراهم می کند.

علاوه بر این، دارای یک جامعه قوی از توسعه دهندگان است که به طور مداوم در حال ایجاد و بهبود کتابخانه ها و ابزارهای مختلف هستند تا برنامه نویسی را آسان تر و سریع تر کنند.

به طور کلی، کاتلین یک زبان عالی است، زیرا این پتانسیل را دارد که به زبان اصلی برای توسعه اپلیکیشن موبایل تبدیل شود. پشتیبانی آن از چندین پلتفرم باعث جذابیت بیشتر آن شده است. اطلاعات کامل

3- گولنگ

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

Go (اغلب با نام Golang شناخته می شود) یک زبان برنامه نویسی است که در سال 2009 توسط گوگل ایجاد شد. این زبان که نوع استاتیک و نحو آن از C مشتق شده است، توانایی پردازش خودکار حافظه، صحت نوع، برخی از قابلیت های تایپ پویا، انواع داده های داخلی را دارد. مانند آرایه های با طول متغیر و مدل های کلید-مقدار و کتابخانه. استاندارد عالی دارد

Go به دلیل نحو ساده، کارآمد و آسان، تمرکز آن بر همزمانی و توسعه پذیری محبوب است. این زبان به دلیل پشتیبانی از همزمانی و توانایی آن در کامپایل کد در یک باینری واحد اجرایی برای توسعه خدمات توزیع شده مناسب است.

Go همچنین به عنوان زبانی برای توسعه میکروسرویس ها و برنامه های کاربردی اینترنت اشیا شناخته می شود. Learning Go یک انتخاب عالی برای مبتدیان برنامه نویسی است زیرا برای خواندن و درک آسان طراحی شده است. همچنین یک انتخاب عالی برای توسعه دهندگان با تجربه است زیرا راهی آسان و کارآمد برای ساخت برنامه های کاربردی با کارایی بالا ارائه می دهد.

با داشتن یک جامعه قوی و پشتیبانی گوگل و سایر غول های فناوری، Go احتمالا برای سال های آینده محبوب باقی خواهد ماند. اطلاعات کامل

مقاله جالب: 10 تا از عجیب ترین زبان های برنامه نویسی جهان تا کنون!

4- تحریر

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

TypeScript که توسط مایکروسافت توسعه و نگهداری می شود، یک زبان برنامه نویسی متن باز است. این زبان فوق العاده مجموعه ای از جاوا اسکریپت است، به این معنا که تمامی کدهای جاوا اسکریپت به عنوان کد تایپ اسکریپت قابل قبول هستند. TypeScript ویژگی هایی مانند بررسی نوع استاتیک، کلاس ها، ماژول ها، رابط ها و موارد دیگر را به جاوا اسکریپت اضافه می کند.

TypeScript اغلب برای برنامه های کاربردی در مقیاس بزرگ مانند برنامه های کاربردی سازمانی استفاده می شود. می توان از آن برای توسعه اپلیکیشن های فرانت اند، اپلیکیشن های بک اند و اپلیکیشن های موبایل استفاده کرد. به دلیل تایپ داده قوی، می‌تواند به رفع خطاها، بهبود خوانایی و به‌روزرسانی و ارائه گزینه‌های بهتر برای refactoring کد و ناوبری کمک کند.

TypeScript همچنین از ویژگی های جاوا اسکریپت مدرن مانند ECMAScript 6 (ES6) و ECMAScript 7 (ES7) پشتیبانی می کند. یادگیری TypeScript می تواند به توسعه دهندگان کمک کند تا کد بهتری با خطاهای کمتر بنویسند. همچنین می تواند به توسعه دهندگان راه بهتری برای ایجاد و سازماندهی کدشان بدهد.

در نهایت، از TypeScript می توان برای ایجاد برنامه های کاربردی چند پلتفرمی استفاده کرد که می توانند در هر دو پلت فرم وب و موبایل استفاده شوند.

5- سریع

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

سوئیفت یک زبان برنامه نویسی عمومی است که در سال 2014 توسط شرکت اپل ایجاد شد. این زبان برای کار با چارچوب‌های Cocoa و Cocoa Touch اپل و همچنین کد Objective-C که به‌طور خاص برای دستگاه‌های اپل ساخته شده است، طراحی شده است.

این زبان با چارچوب کامپایلر منبع باز LLVM ساخته شده است و از نسخه 6 به Xcode اضافه شده است. سوئیفت به گونه ای طراحی شده است که خواندن و نوشتن آسان تر است و نسبت به Objective-C در برابر کدهای بد مقاوم تر است.

از نوع استنتاج نیز پشتیبانی می کند. این تابع به شما این امکان را می دهد که به کامپایلر بگویید کد با چه مقادیری کار می کند بدون اینکه نیازی به تعیین صریح آن باشد. همچنین از بسته شدن پشتیبانی می کند. این ویژگی به شما امکان می دهد کدهای مختصر و قدرتمندتری بنویسید.

Swift یک زبان عالی برای ایجاد برنامه های کاربردی برای پلتفرم های اپل و برنامه های چند پلتفرمی است. این زبان دارای یک جامعه توسعه دهندگان فعال است و به طور مداوم با ویژگی های جدید و هیجان انگیز در حال تکامل است.

یادگیری سوئیفت یک راه عالی برای شروع برنامه نویسی برای محیط اپل است و می تواند فرصت های شغلی زیادی را برای شما ایجاد کند. اطلاعات کامل

بسیار کاربردی: بهترین زبان برنامه نویسی برای هک و هکر شدن

6-جولیا

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

جولیا یک زبان برنامه نویسی سطح بالا بسیار کارآمد و پویا است که برای ترکیب سرعت C، راحتی پایتون و قابلیت های ریاضی MATLAB و R طراحی شده است.

جولیا برای پر کردن شکاف بین زبان های کامپایل شده از نظر سرعت و زبان های برنامه نویسی از نظر سهولت طراحی شده است و زبانی است که محاسبات علمی را سریع و آسان می کند. نحو جولیا الگوهای برنامه نویسی رایج را ساده می کند و بیان بسیاری از ایده ها را به روشی مختصر و رسا آسان می کند.

این زبان دارای کتابخانه ها و بسته های زیادی برای تجزیه و تحلیل داده ها، محاسبات علمی، تجسم و یادگیری ماشین است. جولیا یک زبان ایده آل برای کسانی است که می خواهند به روشی سریع، کارآمد و شفاف کدنویسی کنند. همچنین برای کسانی که نیاز به استفاده از کتابخانه های ریاضی قدرتمند برای تجزیه و تحلیل داده های خود دارند، عالی است.

7- مقیاس

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

اسکالا یک زبان برنامه نویسی است که توسط Martin Oderski در سال 2004 ایجاد شد. این زبان همه منظوره ویژگی های برنامه نویسی شی گرا و تابعی را ترکیب می کند.

اسکالا یک زبان تایپ ایستا است و بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا می شود. استفاده از اصول برنامه نویسی تابعی در این زبان برای ساده سازی و افزایش کارایی برنامه نویسی انجام می شود. این زبان به دلیل نحو مختصر و رسا و توانایی آن در توسعه آسان برای سیستم‌های با توزیع گسترده شناخته شده است.

توسعه پذیری این زبان به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا کتابخانه های جاوا موجود را در برنامه های خود ادغام کنند.

به همین دلیل، اسکالا در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است و توسط بسیاری از شرکت ها مانند توییتر، لینکدین و نتفلیکس استفاده می شود. یادگیری Scala یک راه عالی برای بهبود مهارت های برنامه نویسی و بهبود شغل آینده شما است. اطلاعات کامل

حتما بخوانید: یادگیری چندین زبان برنامه نویسی (و مزایا)

8-R

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

R یک زبان برنامه نویسی و محیطی برای محاسبات آماری، ترسیم نمودار و گزارش است. R یک نرم افزار رایگان و متن باز است که به طور گسترده توسط دانشمندان داده، آماردانان و محققان تجزیه و تحلیل داده استفاده می شود.

دارای مجموعه ای قدرتمند از بسته ها و کتابخانه ها است که کاربران را قادر می سازد تا مدل های آماری پیچیده ای را توسعه دهند و عملیات تجزیه و تحلیل داده ها را به سرعت و کارآمد انجام دهند.

R یک زبان مناسب برای علم داده است زیرا منبع باز است، به خوبی پشتیبانی می شود و حاوی بسته های قدرتمند برای دستکاری و تجزیه و تحلیل داده ها است. همچنین برای تجسم داده ها عالی است زیرا توانایی ایجاد تصاویر زیبا و تعاملی از جمله نمودارها و نقشه ها را دارد.

همچنین اگر به یادگیری ماشین علاقه دارید بهتر است این زبان را یاد بگیرید زیرا بسته های متعددی برای پیاده سازی الگوریتم های پیچیده یادگیری ماشین وجود دارد.

در نهایت، R یک زبان عالی برای تحقیقات تکرارپذیر است، زیرا به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی اسناد قابل تکرار را با استفاده از Markdown ایجاد و به اشتراک بگذارند. اطلاعات کامل

9- اکسیر

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

Elixir یک زبان برنامه نویسی کاربردی پویا بر اساس ماشین مجازی Erlang است. این زبان منبع باز بر ساخت برنامه های کاربردی قابل توسعه، قابل اعتماد و قابل نگهداری تمرکز دارد.

اکسیر یک نحو ساده و منعطف دارد که یادگیری آن را آسان می کند. ماشین مجازی Erlang نیز ابزار قدرتمندی است که به این زبان اجازه می دهد تا بسیار در دسترس و قابل توسعه باشد. Elixir یک انتخاب عالی برای توسعه دهندگان علاقه مند به ساخت برنامه های همزمان و توزیع شده است.

اکسیر برای ایجاد میکروسرویس ها و توسعه برنامه هایی که ایمن و در دسترس هستند عالی است. همچنین به دلیل پشتیبانی از Actor Model و ادغام آسان با سایر برنامه های Erlang، یک انتخاب عالی برای توسعه سیستم های توزیع شده است.

Elixir یک جایگزین عالی برای برخی از زبان های برنامه نویسی و فریم ورک های محبوب تر است و برای هر برنامه نویسی که می خواهد برنامه های خوب و قابل اعتماد بسازد ارزش یادگیری دارد.

10- دارت

10 تا از جدیدترین (و بسیار امیدوارکننده) زبان های برنامه نویسی برای یادگیری

دارت یک زبان برنامه نویسی شی گرا است که توسط گوگل توسعه یافته است. می توان از آن برای ساخت برنامه های وب، سرور و موبایل استفاده کرد. این زبان به عنوان یک زبان ایمن از نظر نوع، به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که برنامه ها را با اطمینان و قابلیت نگهداری آسان تر بنویسند.

دارت برای برنامه نویسی سمت کلاینت و سمت سرور مناسب است و می تواند برای استفاده در مرورگر به جاوا اسکریپت کامپایل شود. از این زبان برای برنامه نویسی سمت سرور و برنامه های تحت وب و موبایل نیز می توان استفاده کرد.

توسعه دهندگانی که می خواهند بدون نیاز به تسلط بر زبان های دیگر برنامه هایی با کارایی بالا ایجاد کنند، باید Dart را انتخاب کنند زیرا نحو ساده ای دارد و یادگیری آن آسان است.

علاوه بر این، ویژگی هایی مانند async/wait، ژنریک و یک کتابخانه غنی را فراهم می کند. بسیار منعطف است و به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برای پلتفرم های مختلف از جمله وب و موبایل برنامه ایجاد کنند.

دارت توسط گوگل نیز پشتیبانی می شود و تضمینی برای ادامه این توسعه و پشتیبانی وجود دارد.

حتما بیشتر بخوانید: چگونه زبان برنامه نویسی را یاد بگیریم و چگونه وارد این رشته شویم

آخرین کلمه

این 10 زبان برنامه نویسی جزو بهترین و جدیدترین فناوری های موجود هستند. برای اینکه در جریان روندهای نوظهور و نیازهای بازار باشید، باید از آخرین تحولات دنیای برنامه نویسی آگاه باشید. با یادگیری و تسلط بر این زبان های کدنویسی می توانید خود را برای حضور در زمینه توسعه نرم افزار آماده کنید.