منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • React چیست؟ React Apps و آموزش از صفر تا صد (فیلم فارسی)

React چیست؟ React Apps و آموزش از صفر تا صد (فیلم فارسی)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
React چیست؟ React Apps و آموزش از صفر تا صد (فیلم فارسی)

ReactJS یک کتابخانه جاوا اسکریپت منبع باز است که توسط Jordan Walk از فیس بوک برای ایجاد رابط های کاربری برای سیستم های وب و تلفن همراه ایجاد شده است. React برای اولین بار در سال 2011 در فید خبری فیس بوک استفاده شد. در سال 2012 در اینستاگرام استفاده شد و در سال 2013 در دسترس عموم قرار گرفت. React برای برنامه هایی که داده های خود را به سرعت و به صورت پویا تغییر می دهند مناسب است. React می‌تواند بخش‌هایی از UI را نشان دهد که بدون رندر کردن مجدد کل صفحه تغییر می‌کنند. این باعث می شود تجربه کاربر بسیار سریعتر شود. اگر هنوز نمی دانید ReactJS دقیقا چیست، با ما همراه باشید تا شما را با آن و جنبه های مرتبط با آن آشنا کنیم.

به عبارت ساده، React یک چارچوب نرم افزاری متن باز برای موبایل است که توسط فیس بوک ایجاد شده است. این برنامه برای توسعه برنامه های اندروید، iOS و UWP استفاده می شود و به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا از React در کنار قابلیت های بومی پلتفرم مورد نظر (ویکی) استفاده کنند.

کاربرد ReactJS کجاست؟

محبوبیت جاوا اسکریپ در چند سال گذشته افزایش یافته است. این برنامه برای مدیریت تمام پروفایل های یک اپلیکیشن (اعم از وب اپلیکیشن یا اپلیکیشن موبایل) استفاده می شود. همچنین برای استفاده مجدد از بخش های رابط کاربری (UI) استفاده می شود. ReactJS به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های کاربردی وب ایجاد کنند که می توانند داده ها را بدون بارگیری مجدد صفحه تغییر دهند. بهترین ویژگی React این است که استفاده از آن آسان و سریع است. همچنین مانند View در MVC است. بیشتر اوقات به عنوان گروهی از کتابخانه ها یا چارچوب های جاوا اسکریپت کار می کند.

بدانید: فلاتر چیست؟ (مزایا و معایب به زبان ساده)

هدف اصلی ReactJS ایجاد رابط های کاربری است که به بارگذاری سریعتر برنامه ها کمک می کند. این رابط‌ها از یک DOM مجازی (ابجکت جاوا اسکریپت) استفاده می‌کنند که به اجرای سریع‌تر برنامه React نیز کمک می‌کند. در جاوا اسکریپت، DOM مجازی سریعتر از DOM واقعی است. ReactJS را می توان هم در سمت سرور و هم سمت سرویس گیرنده و همچنین با سایر فریم ورک ها استفاده کرد. این زبان از مدل‌ها و مؤلفه‌های داده برای آسان‌تر خواندن و نگهداری کد استفاده می‌کند.

آیا React برای Backend مناسب است یا Frontend؟

بحث های زیادی در مورد اینکه ReactJS یک فریمورک است یا یک کتابخانه و اینکه آیا برای توسعه front-end یا back-end مناسب تر است وجود دارد. React از جاوا اسکریپت برای ایجاد رابط های کاربری تعاملی برای برنامه های تک صفحه ای استفاده می کند. لایه View در برنامه ها توسط سرویس های توسعه ReactJS مدیریت می شود که امکان ایجاد مؤلفه های رابط کاربری مدولار را فراهم می کند.

React چیست؟ React Apps و آموزش از صفر تا صد (فیلم فارسی)

ReactJS همه چیزهایی را که در سمت کاربر اتفاق می‌افتد مدیریت می‌کند. با هزاران سایتی که از React برای فرانت اند استفاده می کنند، این زبان را می توان سمت کاربر و مرتبط با توسعه این بخش از وب دانست. این ویژگی React به توسعه دهندگان خود اجازه می دهد تا برنامه های وب چند منظوره با داده های پویا ایجاد کنند که نیازی به بارگذاری صفحه ندارند. حتی پس از نصب و استقرار، ReactJS با افزایش سرعت و معرفی ویژگی های جدید، برنامه را بهبود می بخشد. رایج ترین دلایل متمایز شدن ReactJS از سایر چارچوب های توسعه front-end سرعت، انعطاف پذیری، قابلیت استفاده، عملکرد و اجزای قابل استفاده مجدد است.

زبان برنامه نویسی کاتلین (مقدمه، کاربردها، مزایا و مقایسه با جاوا)

ویژگی های اصلی ReactJS چیست؟

ReactJS یکی از بهترین فریم ورک‌های جاوا اسکریپت برای توسعه‌دهندگان وب است، زیرا نقش مهمی در فرانت اند ایفا می‌کند. ویژگی های اصلی ReactJS به شرح زیر است:

JSX (برنامه افزودنی جاوا اسکریپت)

JSX مخفف Javascript XML است. در واقع، JSX یک پسوند نحوی برای جاوا اسکریپت است. React از سینتکس مشابه XML یا HTML استفاده می کند. این سینتکس ES6 را گسترش می دهد تا به متن HTML اجازه دهد که با کد React JavaScript سازگار باشد. استفاده از JSX اختیاری است اما در ReactJS توصیه می شود.

DOM مجازی

DOM مخفف Document Object Model است. این مهمترین جنبه توسعه وب است زیرا کد را به ماژول ها تقسیم می کند و سپس آن را اجرا می کند. فریمورک های جاوا اسکریپت معمولاً کل DOM را به یکباره به روز می کنند و سرعت یک برنامه آنلاین را کاهش می دهند. با این حال، React از یک DOM مجازی استفاده می کند که همان DOM واقعی است. هنگامی که یک برنامه وب اصلاح می شود، ابتدا DOM مجازی به روز می شود و تفاوت بین DOM واقعی و مجازی مشخص می شود. زمانی که DOM تفاوتی را تشخیص داد، قسمت هایی را که اخیراً تغییر کرده اند به روز می کند و بقیه را بدون تغییر می گذارد.

React چیست؟ React Apps و آموزش از صفر تا صد (فیلم فارسی)

اتصال داده یک طرفه

همانطور که از نام آن پیداست، اتصال داده یک طرفه یک جریان یک طرفه است. در React، داده‌ها تنها در یک جهت، از بالا به پایین، از مولفه‌های والد به مؤلفه‌های فرزند منتقل می‌شوند. ویژگی های جزء فرزند (props) نمی توانند داده ها را به جزء اصلی خود برگردانند، اما می توانند با آن ارتباط برقرار کنند تا بر اساس ورودی ها حالت ها را تغییر دهند. اتصال داده یک طرفه به این صورت عمل می کند. همه چیز مدولار و در نتیجه سریع باقی می ماند.

دانلود فراموش نشه: آموزش برنامه نویسی جاوا اسکریپت از صفر تا صد (فیلم + pdf)

زبان بیانی

React از جاوا اسکریپت برای فعال کردن یک رویکرد مبتنی بر مؤلفه برای توسعه وب سایت و برنامه تلفن همراه استفاده می کند که هزینه های توسعه را کاهش می دهد. این ویژگی React به صفحات وب و اپلیکیشن های موبایل اجازه می دهد تا رابط کاربری بسیار تعاملی و پویا داشته باشند. وقتی داده‌های شما تغییر می‌کند، پروفایل‌های اصلی را برای هر وضعیت پروژه ایجاد کنید و React فقط اجزای مربوطه را به‌روزرسانی و رندر می‌کند. هنگامی که به طور مداوم در وب سایت ها و برنامه ها استفاده می شود، کار با این کتابخانه حتی آسان تر می شود.

React Native

به جای استفاده از اجزای وب مانند React، React Native از کامپوننت های بومی مانند بلوک های ساختمانی استفاده می کند. برای شروع کار با React Native، باید با مفاهیم اولیه React مانند JSX، کامپوننت‌ها، وضعیت و props آشنا باشید. حتی اگر قبلاً با React آشنا هستید، باید با ویژگی‌های React Native مانند مؤلفه‌های بومی آشنا شوید.

جزء محور بودن

همه چیز در React یک جزء صفحه وب است که به اجزای جداگانه تقسیم می شود تا یک view (یا رابط کاربری) ایجاد کند. هر بخش بصری نرم افزار در یک جزء محصور شده است که یک ماژول مستقل است. از آنجایی که عملکرد مؤلفه به جای الگوها در جاوا اسکریپت تعریف شده است، می توانید داده های ارزشمندی را در حالی که وضعیت خارج از DOM نگه دارید، ارائه دهید.

اجزای ReactJS بلوک های سازنده هر برنامه React و یکی از بهترین ویژگی های ReactJS هستند. یک برنامه معمولاً از چندین مؤلفه تشکیل شده است. عنصر UI اساسا مهمترین جزء است. React رابط کاربری را به اجزای قابل استفاده مجدد تقسیم می کند که می توان آنها را به طور جداگانه مدیریت کرد.

مشاغل برنامه نویسی در ایران و خارج از کشور (پاسخ به سوالات متداول کاربران)

JSX، سینتکس اصلی ReactJS چیست؟

جاوا اسکریپت XML یا JSX یک پسوند نحوی جاوا اسکریپت است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد HTML را مستقیماً در React (در کد جاوا اسکریپت) بنویسند. تولید قالب در React با استفاده از JSX آسان است، اما زبان قالب آسان نیست، البته شامل تمام ویژگی های جاوا اسکریپت است.

این یکی سریعتر از جاوا اسکریپت استاندارد است زیرا هنگام تبدیل به جاوا اسکریپت استاندارد بهینه می شود. React به جای تخصیص نشانه گذاری و منطق به فایل های مختلف، از کامپوننت ها استفاده می کند.

React چیست؟ React Apps و آموزش از صفر تا صد (فیلم فارسی)

اجزای ReactJS چیست؟

کامپوننت ها یکی از عناصر اصلی React هستند. به عبارت دیگر، هر برنامه React که می‌سازید از اجزای سازنده تشکیل شده است. کامپوننت ها تا حد زیادی ایجاد رابط کاربری را تسهیل می کنند. می‌توانید یک UI را به اجزا تقسیم کنید و قبل از ترکیب کردن آنها در یک مؤلفه والد که UI نهایی شما خواهد بود، جداگانه روی آنها کار کنید.

دو نوع مؤلفه وجود دارد: مؤلفه های تابع و مؤلفه های کلاس.

علاوه بر عملکرد

هنگام کار با React، کامپوننت‌های تابعی یا تابعی از محبوب‌ترین کامپوننت‌هایی هستند که با آن مواجه می‌شوید. اینها چیزی بیش از توابع جاوا اسکریپت نیستند. می توانید با نوشتن یک تابع جاوا اسکریپت یک کامپوننت کاربردی برای React ایجاد کنید. داده ها ممکن است به عنوان پارامتر به این توابع ارسال شوند یا نشوند. مقدار بازگشتی در جزء تابع کد JSX است که در درخت DOM ارائه می شود.

توابع کلاس

درک اجزای کلاس نسبت به اجزای عملکردی دشوارتر است. اجزای عملکردی برنامه شما از یکدیگر آگاه نیستند، در حالی که اجزای کلاس می توانند با هم کار کنند. برای ایجاد کامپوننت های مبتنی بر کلاس در React، می توانیم از کلاس های JavaScript ES6 استفاده کنیم. اطلاعات را می توان از یک جزء کلاس به دیگری منتقل کرد. مثال React زیر یک مؤلفه معتبر مبتنی بر کلاس را نشان می دهد:

کلاس Democomponent React.Component را گسترش می دهد
{
ارائه دادن(){
برگشت

پیام تبریک!

;
}

آموزش رایگان تمامی زبان های برنامه نویسی محبوب دنیا (کلیک کنید)

اولین آموزش React را دانلود کنید

ویدئو فیلم ها را از این بسته دانلود کنید

pdf بروشور PDF را دانلود کنید

ذخیره سازی حجم: 550 مگابایت (فشرده شده)

مرحله سطح: صفر تا صد

نسخه نسخه آموزش داده شده: مناسب برای تمامی نسخه ها

زمان دانلود

آیا به دنبال آموزش سریع تر، حرفه ای تر، کامل تر و کامل تر HD هستید؟ بهترین پکیج تحصیلی در ایران را ببینید!

با دانلود آموزش های بالا نیازی به هیچ چیز دیگری در زمینه این نرم افزار ندارید و از این به بعد فقط باید به صورت پروژه ای کار کنید و تجربه کسب کنید. همه دستورات را بدانید!

از دست ندهید: چند زبان برنامه نویسی داریم؟ چقدر باید یاد بگیریم؟

دانلود دومین آموزش React (به روز رسانی 2023)

از صفحه آکادمی پیستا:

جلسه اول

جلسه دوم

جلسه سوم

جلسه چهارم

جلسه پنجم

جلسه ششم

جلسه هفتم

جلسه هشتم

جلسه نهم

جلسه دهم

جلسه یازدهم

جلسه دوازدهم

جلسه سیزدهم

جلسه چهاردهم

جلسه پانزدهم

جلسه شانزدهم

جلسه هفدهم

جلسه هجدهم

جلسه نوزدهم

جلسه بیستم

جلسه بیست و یکم

جلسه بیست و دوم

جلسه بیست و سوم

جلسه بیست و چهارم

جلسه بیست و پنجم

جلسه بیست و ششم

جلسه بیست و هفتم

جلسه بیست و هشتم

اگر سوالی در مورد این مقاله دارید در قسمت نظرات بپرسید تا بتوانیم به شما پاسخ دهیم.

آموزش های برنامه نویسی ما اینجاست