منو سایت

 • خانه
 • وبلاگ
 • sqlite را از صفر تا صد با 14 آموزش رایگان بیاموزید

sqlite را از صفر تا صد با 14 آموزش رایگان بیاموزید

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
sqlite را از صفر تا صد با 14 آموزش رایگان بیاموزید

خلاصه: این مقاله مروری بر SQLite و ویژگی‌های متمایز SQLite ارائه می‌کند که آن را به جامع‌ترین پایگاه داده SQL تبدیل می‌کند. در ادامه به آموزش دوره های آموزشی پایگاه داده SQL Lite برای اندروید می پردازیم. با ما همراه باشید و از یادگیری لذت ببرید.

SQLite چیست؟

SQLite یک کتابخانه نرم افزاری است که سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای Lite در SQLite به معنای سبک از نظر راه اندازی، مدیریت پایگاه داده و منابع مورد نیاز است.

SQLite دارای ویژگی های قابل توجه زیر است:

مستقل، بدون سرور، پیکربندی صفر، تراکنشی

بدون سرور

معمولا RDBMS مانند MySQL، PostgreSQL و غیره برای اجرا به سرور جداگانه نیاز دارند. برنامه هایی که می خواهند به سرور پایگاه داده دسترسی پیدا کنند از پروتکل TCP/IP برای ارسال و دریافت درخواست ها استفاده می کنند. این معماری کلاینت / سرور نامیده می شود.

نمودار زیر معماری سرویس گیرنده / سرور RDBMS را نشان می دهد:

ج: کاربران MSA دسکتاپ RDBMS-Client-Server-Architecture.jpg

SQLite به این صورت کار نمی کند.

SQLite برای اجرا به سرور نیاز ندارد.

پایگاه داده SQLite با برنامه ای که به پایگاه داده دسترسی دارد یکپارچه شده است. برنامه ها به طور مستقیم از فایل های پایگاه داده ذخیره شده روی دیسک می خوانند و می نویسند.

نمودار زیر معماری بدون سرور SQLite را نشان می دهد:

ج: کاربران MSA دسکتاپ What-is-SQLite.jpg

دانلود فراموش نشه: آموزش طراحی وب سایت از صفر تا صد در وردپرس

مستقل

SQLite مستقل است، به این معنی که به حداقل پشتیبانی برای سیستم عامل یا کتابخانه خارجی نیاز دارد. این باعث می شود SQLite در هر محیطی قابل استفاده باشد، به خصوص در دستگاه هایی مانند آیفون، گوشی های اندروید، کنسول های بازی و غیره.

SQLite با استفاده از ANSI-C توسعه یافته است. کد منبع sqlite3.c بزرگ و فایل هدر آن sqlite3.h است. اگر می‌خواهید برنامه‌هایی توسعه دهید که از SQLite استفاده می‌کنند، کافی است این فایل‌ها را در پروژه خود قرار دهید و آن را با کد خود کامپایل کنید.

پیکربندی صفر

به دلیل معماری بدون سرور، نیازی به نصب SQLite قبل از استفاده نیست. هیچ فرآیند سروری وجود ندارد که نیاز به پیکربندی، شروع و توقف داشته باشد.

علاوه بر این، SQLite از هیچ فایل پیکربندی استفاده نمی کند.

دانلود: آموزش تمامی زبان های برنامه نویسی از ابتدا (کاملا رایگان)

معامله ای

تمام تراکنش ها در SQLite کاملاً مطابق با ACID هستند.

به عبارت دیگر، تمام تغییرات درگیر در تراکنش به طور کامل یا اصلاً رخ نمی دهد، حتی زمانی که یک موقعیت غیرمنتظره مانند خرابی برنامه، قطع برق یا خرابی سیستم عامل رخ می دهد.

دوره های آموزشی را کامل کنید

 • برای دانلود آموزش کافیست کلید Alt را نگه داشته و روی هر آموزش کلیک کنید. یا فقط روی آن کلیک کنید و بعد از باز کردن آموزش، سه نقطه پایین سمت راست را فشار دهید و گزینه Save As را انتخاب کنید.
 • اگر آموزشی جواب نداد، حتما در قسمت نظرات گزارش دهید تا مشکل به سرعت برطرف شود یا به صفحه منبع بروید و در آنجا دانلود کنید.

از صفحه علی فتاحی:

 • درس 1 (مجموع)
 • درس 2 (ساخت پایگاه داده)
 • درس 3 (درج و انتخاب درج Insert Select)
 • درس 4 (تخصیص شناسه)
 • درس 5 (دریافت و نمایش اطلاعات کاربر)
 • درس 6 (استفاده از مدل ها و کلاس ها برای جداسازی کدها)
 • درس 7 (به روز رسانی-حذف-فهرست)

فراموش نکنید که در این مقاله دانلود کنید: آموزش پایگاه داده از صفر تا صد با 23 درس رایگان

ویژگی های متمایز SQLite

از آنجایی که SQLite از انواع داده های پویا برای جداول استفاده می کند، می توانید بدون توجه به نوع داده، هر مقداری را در هر ستون جدول خود ذخیره کنید.

SQLite به پایگاه داده اجازه می دهد تا به چندین فایل پایگاه داده به طور همزمان دسترسی داشته باشد. این ویژگی دارای بسیاری از ویژگی های خوب مانند پیوند جداول به پایگاه داده های مختلف یا کپی کردن داده ها بین پایگاه های داده با یک دستور است.

SQLite به شما این امکان را می دهد که به جای استفاده از فایل سیستم، پایگاه داده خود را در RAM سیستم ایجاد کنید که بسیار سریع است.